Bu Söz Kimin -15-

, ,

Aydın Sayılı

Bu sözün Türkçe karşılığı nedir?

“Science is the backbone of the civilized world”

“Bilim uygar dünyanın belkemiğidir”

Aydın Sayılı kimdir?

 

Bu günkü konuğumuz Türkiye’nin en tanınmış simalarından biri Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı.

1933 yılında Ankara Erkek Lisesi mezuniyet sınavı yapılmaktadır.Aydın Sayılı’da bu sınava katılan ileride “su mühendisi” olmak isteyen bir öğrencidir. Heyetteki kişi ona birkaç soru sorar; aldığı cevaplardan memnun kalır ve kağıdını çok başarılı bulduğunu ifade ederek şahsen imzalar. Bu kişi, bir lisenin mezuniyet sınavına katılarak öğrencileri tanımaya çalışan bu kişi, Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Aydın Sayılı ile özellikle ilgilenilmesini ister ve kendisini tarihe yönlendirir. Aydın Sayılı’nın içindeki bilim aşkı ile birleşen bu talep onu Harvard Üniversitesi Bilim Tarihi bölümüne götürür. Burada büyük bir başarıya imza atıp bilim tarihi üzerine tüm dünyada bir ilki gerçekleştirerek “İslam Dünyasında Bilim Kurumları” adlı teziyle doktora alır.

Artık çok ünlüdür ve dünyanın önemli üniversitelerinden teklifler almaktadır, ancak o ülkesine borcu olduğunu söyleyerek Türkiye’ye gelir ve tüm akademik hayatını Türkiye’de tamamlar.

Bu gün bildiğimiz tarihin yazılmasında ve geçmişin hatalarının düzeltilmesinde etkili olan sayısız kitap ve araştırması vardır.

Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’yı başta söylediğimiz gibi tanınmış yapan şey ne yazık ki ne dünya çapındaki akademik başarısı, ne de vatan sevgisidir. Onun ünü cebimizdeki paramızdan gelmektedir. Kendisi 5 liralık banknotun arka yüzündeki portredir.

 

BritishEnglish sayfalarını ziyaret etmek ve size özel hazırlanan kampanyaları görmek için tıklayınız