Elektronik Yabancı Dil Sınavı’na (e-YDS) giren adaylara yönelik süre koşulu kaldırıldı

ÖSYM tarafından daha önce sınavlara normal başvuru tarihleri dışında “geç başvuru” uygulaması başlatmış ancak bu adaylara sadece Ankara’da sınava girme koşulu getirilmişti. BritishEnglish Yabancı Dil Okulları olarak e-YDS sınavına yönelik hazırlık eğitimlerimiz devam ederken, yapılan değişiklikler de takip edilmektedir.

ÖSYM Yönetim Kurulu, geç başvuru yapan adayları rahatlatan yeni bir karar aldı. Kararla geç başvuru yapan adayların sınavlara Ankara’da girme zorunluluğu kaldırıldı. Adaylar, geç başvuru yaptıkları gün, istedikleri sınav merkezini tercih edebilecekler ve böylece istedikleri sınav merkezinde sınava girebilecekler.

– e-YDS’de süre koşulu kaldırıldı

ÖSYM Yönetim Kurulunca, e-YDS puanını yükseltmek isteyen adaylar için de bir karar alındı.

Bu kapsamda, adayların taleplerini dikkate alan ÖSYM, “e-YDS’ye giren adaylar, girmiş oldukları sınav tarihinden itibaren 3 ay süresince yeniden sınava başvuramazlar” kısıtlamasını iptal etti. Böylece, adaylar istedikleri e-YDS’ye herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın başvuru yapabilecek.

Kaynak: Haber7

2018 (YKS) Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yabancı Dil (İngilizce) Konuları

2018 yılında yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) sorulacak soruların hangi konular üzerine olacağı konusunda açıklama yapıldı. Bu durumda BritishEnglish Yabancı Dil Okulları olarak gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Aşağıda hangi konularda sorular olacağı açıklamalı olarak verilmiştir.

2018 YKS Yabancı Dil Konuları

 • Kelime Bilgisi
 • Dil Bilgisi
 • Cloze Test
 • Cümleyi Tamamlama
 • İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma
 • Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığını Bulma
 • Paragraf Anlamca Yakın Cümleyi Bulma
 • Paragrafta Anlam Bütünlüğünü Sağlayacak Cümleyi Bulma
 • Verilen Durumda Söylenecek İfadeyi Bulma
 • Diyalog Tamamlama
 • Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümleyi Bulma

HANGİ KONUDA KAÇ SORU OLACAK

 • Anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulma(5 soru)
 • Diyalog Tamamlama (5 soru)
 • Verilen Durumda söylenecek cümleyi bulma (5 soru)
 • Paragrafta anlam bütünlüğüniü sağlayacak cümleyi bulma (5 soru)
 • Anlamca yakın cümleyi bulma(5 soru) Paragraf (15 soru)
 • Türkçe Cümlenin ingilizce karşılığını bulma(6 soru)
 • İngilizce cümlenin Türkçe karşılığını bulma(6 soru)
 • Cümleyi tamamlama(8 soru)
 • Cloze test(5 soru)
 • Dilbilgisi(10 soru)(4 soru zamanlar, 2 soru preposition,3 soru conjunction,1 soru Quantifiers)

2018 YKS ingilizce sınav soru sayıları ve konu dağılımı bu şekilde belirlenmiştir. Adaylar yeni sınav sisteminde ingilizce olarak bu konulardan sorumlu olacaklar. Üniveriste adayları MEB tarafından açıklanan  soru sayısı ve konu dağılımı sayesinde çalışmalarını bu doğrultuda yababilecekler.   YKS 2018 sınavından diğer derslerin konu dağılımıda açıklandı. Sınavlarda Türk dili ve edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen bilimleri olmak üzere toplam dört test olacak. Tüm sorular MEB müfredatının dışına  çıkmadan hazırlanacakl. Belirtilen bu dersler 1. oturumda adaylara yöneltilecek.  2018 TYT  İkinci Oturum, Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleşecek. Türk Dili ve Edebiyatı -Coğrafya 1, 40 adet sosyal bilimler, 40 adet matematik ve 40 adet Fen bilimlerinden adaylara soru yöneltilecek.

YABANCI DİL KONUSUNDA DESTEĞE İHTİYACINIZ OLDUĞUNDA 42 YILLIK TECRÜBEMİZ İLE YANINIZDAYIZ

Uluslararası Yabancı Dil Öğretimi Konferansı DAU’de Gerçekleşiyor

Yabancı Diller hakkında gerçekleşen Uluslararası Yabancı Dil Öğretimi Konferansı BritishEnglish Yabancı Dil Okulları tarafından titizlikle takip edilmektedir. Gerek ulusal alanda gerek ise uluslararası alanda gerçekleşen yabancı dil öğrenim ve öğretim yöntemleri hakkında detaylı inceleme, uygulama ve takip yapılmaktadır.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Yabancı Diller ve İngilizce Hazırlık Okulu ev sahipliğinde, Uluslararası Yabancı Dil Öğretimi Konferansı gerçekleştiriliyor.

İki gün sürecek olan konferans Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’ında yer alan açılış töreniyle başladı.

Açılışta Doğu Akdeniz Üniversitesi Hazırlık Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ramadan Eyyam ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam açılış konuşması yaptı.

Eyyam, konferans hakkında bilgi vererek, yararlı geçmesini diledi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam da, internet ortamında dil konusunda da bir hayli yanlış bilgi olduğunu belirterek, konferansın  akıllardaki birçok soru işaretini aydınlatacağına inanç belirtti.

Konferans ile, dil öğretmenlerine ve eğitimcilerine fikir alışverişi yapma imkanı sağlanması ve yabancı dil ile ilgili güncel konularda bilgi paylaşımı olanağı sunulması hedefleniyor.

İki gün sürecek konferansta; Müfredat Tasarımı ve Materyal Geliştirme, Dil Sınavları, Ölçme ve Değerlendirme, Mesleki Gelişim, Yöntembilim, Öğretmen Eğitimi, Eğitim Teknolojisi ve Dil Öğrenimi, Öğrenci / Öğretmen Özerkliği, Küresel ve Kültürel Konular, Kurumsal Gelişim ve Uluslararası Akreditasyon konularında çeşitli sunumlar ve tartışmalar yapılacak.

Konferans konuşmacıları arasında, dünya çapındaki yazar ve ana dili İngilizce olmayanlara İngilizce dili öğreten (ELT) öğretmenlerinden Steve Taylore-Knowles, Tony Prince, Andy Hockley, Paul Seligson, Prof. Penny Ur ve Jon Hird gibi önemli isimler yer alıyor.

Yeni üniversite giriş sınavının ismi “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” olarak açıklandı.

Yükseköğretime geçiş sınavı olarak bilinen YGS ve LYS sınavları kaldırılarak yerine iki ayrı oturum ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı yapılacağı açıklandı. BritishEnglish Yabancı dil okulları olarak yeni sınavın detaylarını öğrenerek eğitim sistemlerimize dahil etmek için çalışmalarımız devam etmektedir. Köklü değişikliğin yararlı olacağını düşündüğümüz eğitim sistemi hakkında gerekli çalışmaları yapmaya başladık.

Üniversiteye giriş sınavı hakkında yetkin eğitmenlerimiz tarafından hazırlanacak hazırlık sınıflarımız için gerekli çalışmalar en kısa sürede internet sitemizde yer alacaktır.

YÖK Başkanı Profesör Yekta Saraç milyonlarca insanın merakla beklediği üniversiteye giriş sınavlarında yapılacak köklü değişiklikleri açıkladı.

Saraç, yeni sistemde aksayan tarafları giderecek ve öğrenci üzerindeki stresin azaltılmasını hedefleyen bir sistemin gerekli olduğunu söyledi. Saraç daha önce de değindiği sınav sürecinin dört aya yayılmasının sonlanacağını sınavın bir hafta sonunda bitireleceğini ifade etti.. Sınavda ayrıca MEB müfredatı esas alınacak.

PUAN TÜRLERİ AZALACAK, TÜRKÇE-MATEMATİĞİN ÖNEMİ ARTACAK

YÖK Başkanı Saraç ayrıca 18 olan puan türü sayısının da 5’e düşürüleceğini söyledi. Bu noktadaki en önemli değişiklik ise Türkçe ve Temel Matematik alanları bütün puan türleri için önem arz edecek.

İKİ AYRI OTURUM

Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak değiştirilecek. Adaylar iki ayrı teste katılacak. İlk oturum Türkçe ve Temel Matematikten oluşacak. Sınav Haziran ayında bir hafta sonu yapılacak. İkinci oturum aynı gün öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri sınavları yapılacak. Saraç sınavın okullar kapandıktan sonra yapmayı amaçladıklarını ancak bu konuda kesin bir kararın olmadığını söyledi.

Yabancı Dil sınavı ise Pazar günü uygulanacak. Yabancı Dil‘de soru sayısı 80 olarak belirlenmiş durumda.

Birinci oturum bütün adaylar için zorunlu olacak ve sorular MEB’in ortak müfredatından oluşacak. İlk oturumda 40 Türkçe, 40 Matematik sorusundan oluşacak. İlk oturumdan sonra adaylar için öğlen arası verilecek. Türkçe ve Matematik sorularının ağırlığı eşit olacak. İlk oturuma giren adaylar ön-lisans bölümlerinden tercih yapabilecek. Tercih için adayların en az 150 puan alması gerekiyor.

İlk oturumdan 180’den fazla puan alan adaylar lisans bölümlerinden tercih yapabilecek. Temel Yeterlilik Testi’nden alınan 200 puanın 2 yıllık geçerliliği olacak. Adaylar isterse bir sonraki sene puanlarını kullanabilecekler. Adayların aynı puanı kullanabilmeleri için tercih yapmamış olmaları gerekiyor.

İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya’dan 40, Sosyal Bilimleri 40, Matematik 40 ve Fen Bilimleri 40 sorudan oluşacak. Oturumların süresi daha sonra belirlenecek.

İkinci oturumda Sözel Bölümler için Edebiyat-Coğrafya’nın yüzde 50 Sosyal Bilimlerin yüzde 50 ağırlığı olacak. Sayısal için Matematik yüzde 50, Fen Bilimleri yüzde 50, Eşit ağırlıkta da Matematik ve Türkçe yüzde 50 ağırlıklara sahip olacak.

Lisans yerleştirme puanı hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin ağırlığı yüzde 40 ikinci oturumun ağırlığı yüzde 60 olacak.

Yabancı Dil Ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce Dersi Öğretim Programı Yayınlandı

Yabancı Dil eğitiminin yaygınlaşması ve öğrencilerin en az bir yabancı dile sahip olması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaları an be an takip ediyoruz. BritishEnglish Yabancı Dil Okulları olarak müfredatta gerçekleşen değişiklikleri ve yenilikleri alanında uzman öğretmen kadromuzla takip ediyoruz.

İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça ve yabancılar için Türkçe derslerinin yanı sıra tüm dünya dillerinde 1975’ten bu yana öğrencilerimize önemli ölçüde destek eğitim sağlıyoruz.

İLGİLİ DUYURU AŞAĞIDA YER ALMAKTADIR.

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI Temel Eğitim Genel Müdürlüğü

Sayı: 43769797-10.07.01-E.13998194

Konu: Ortaokul 5. Sınıflarda Yabancı Dil Ağırlıklı Eğitim Uygulaması 15.09.2017

DAĞITIM YERLERİNE

İlgi:

 • a) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20.02.2017 tarihli ve 10 sayılı Kurul Kararı eki İlköğretim Kurumları (İlkokul ve Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesi
 • b) 24/08/2017 tarihli ve 105 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı eki ”Yabancı Dil Ağırlıklı 5. Sınıf İngilizce Dersi Öğretim Programı.”
 • c) Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 20.06.2017 tarihli ve 43769797-20-E.9461268 sayılı Makam Onayı
 • ç) Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 17.08.2017 tarihli ve 43769797-20-E.12398344 sayılı Makam Onayı
 • d) Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 17.08.2017 tarihli ve 43769797-20-E.12438428 sayılı Makam Onayı

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaştırdığı ve uluslararası ilişkilerin hızla arttığı günümüzde yabancı dil bilmenin önemi daha da artmış ve en az bir yabancı dil bilgisi, bireylerin mutlaka sahip olması gereken beceriler arasında yer almıştır. Çeşitli stratejik planlar ve eylem planlarında ifade edildiği üzere öğrencilerimizin en az bir yabancı dili yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesini sağlamak amacıyla eğitim yöntemlerinin geliştirilmesi ve müfredatta gerekli düzenlemelerin yapılmasına yönelik tedbirler kapsamında yabancı dil öğreniminin okullarımızda daha etkin hale getirilmesine ve yabancı dil eğitiminin niteliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar Genel Müdürlüğümüzce yürütülmektedir.

 

EKLER:

YABANCI DİL AĞIRLIKLI 5. SINIF İNGİLİZCE DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

UYGULAMA OKULLARI LİSTESİ