Yabancı dil eğitimi konusunda Türkiye’nin 40 yıllık markası olan British English Dil Okulları, anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Görme engelli öğrenciler için özel olarak geliştirdiğimiz bir yöntem ile İngilizce eğitimi vereceğimiz sosyal sorumluluk projemize , Kadıköy Belediyesi de destek veriyor.

Eğitim engel tanımaz diyen British English’den anlamlı proje…

Yabancı dil eğitimi konusunda Türkiye’nin 40 yıllık markası olan British English Dil Okulları, anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Görme engelli öğrenciler için özel olarak geliştirdiğimiz bir yöntem ile İngilizce eğitimi vereceğimiz sosyal sorumluluk projemize , Kadıköy Belediyesi de destek veriyor.

Öğrencilerin bilgisayar destekli olarak alacakları eğitimde; duyduğunu anlama, konuşma, okuma ve yazma yetilerini geliştirmeye odaklanılıyor. British English, kendi bünyesinde yine ücretsiz olarak yaklaşık 6 aydır sürdürdüğü bu eğitimlere, Kadıköy Belediyesi Görme Engelliler Merkezi’nde bir sınıf daha açarak devam edecek.

Yabancı dil öğrenimi görmüş yada bu konuda eğitim veren herkesin bildiği bir soruna çağdaş bir çözüm, eğitimde öncü kurumlardan olan British English Dil Okulları tarafından geliştirildi.

Yabancı dilde kelime öğrenirken, ana dilde karşılığını öğrenmek hem zor, hem de akılda kalıcılığı son derece düşük bir yöntemdir. Resimlerle kelime anlamını kavratmak yada yine hedef dilde açıklamalarla kelimeyi öğretmek, çok daha sağlıklı ve eğitimcilerin tercih ettikleri yöntemlerdendir.

Bu çağdaş yöntemlere bir yenisi ekleniyor ;  ses efektleri kullanarak kelimeyi kavratmak.

Öğrenmede temel kurallardan biri ilgi ve ihtiyaçtır, birey bunlardan birinden öğrenme ortamında yoksun ise öğrenme gerçekleşmez, çalışma sadece anlama ile sınırlı kalır. Aktif ders sırasında ‘contextualize’ (Bir İngilizce kelimeye uygun bir bağlama yerleştirme) yapıp , hedef kelimeyi betimleyen ses efektini öğrencilere dinletip, hızlı kavratma ve suni ilgi oluşumu sağlıyoruz. Bu şekilde de kalıcılığı yüksek derecede öğretme şansına sahip olabiliyoruz. Bu yöntem elbetteki tüm İngilizce kelimeler için mümkün olmuyor, ayrıca bir ders oturumda sürekli ses efekti kullanımı, etkide kayba da sebep olabilir ama deneyimli eğitimcilerin, başarılı bir öğrenme oturumda hedef kitlenin özelliklerini dikkate alarak belirleyecekleri sayıda kullanılan efektler, zihinde çağrışım yaptıkları gibi, Türkçe ( ana dilde ) düşünme çeviri yapma gibi daha sonra yabancı dilde konuşma zorluğu oluşturacak olumsuzlukları da ortadan kaldırmış oluyor.

British English Eğitim Koordinatörü Elif Kılınç Ertem , İngilizce öğreniminde karşılaşılan en önemli sorun olan kelime öğrenimine çeşitli çözümler ürettiklerini, bunlar arasında en etkilisinin ses efekti kullanmak olduğunu, aslında bu yöntemi ilk görme engelli öğrencilerle çalıştıklarını, son derece başarılı sonuçlar aldıklarında diğer öğrenci gruplarına da aktırdıklarını belirtti. Ayrıca Ertem, ‘Kurumumuzun yapısı gereği özellikle yetişkinlere eğitim veriyoruz, ve tabi takdir edersiniz ki öğrencilerimizin çoğu işten çıkmış, yorgun oluyorlar. Bu öğrenci kitlelerine sıradan ders teknikleri kullanamazsınız, ilgileri dağılır ve başarısız olurlar, biz de geliştirdiğimiz yöntemlerle özellikle en son teknolojik imkanları da kullanarak , İngilizce eğitimde ilgi ve öğrenmeyi gerçekleştiriyoruz. Ses efektlerini aktif derslerimize serpiştirerek son derece eğlenceli ve faydalı dersler yapabiliyoruz.’ Dedi.