Bu Söz Kimin 17

, ,

Farabi

Bu sözün Türkçe karşılığı nedir?

“The greatest virtue is wisdom”

“Erdemlerin en büyüğü bilimdir.”

Farabi kimdir?

 

Farabi (Farsça: ابونصر محمد بن محمد فارابی‎ / Abū Nasr Muhammad al-Fārāb;[1] Batı′da bilinen adıyla Alpharabius ve 13. yüzyıllar arasındaki İslam’ın Altın Çağı’nda yaşamış ünlü filozof ve bilim adamı. Aynı zamanda gökbilimci, mantıkçı ve müzisyendir. Farabi islam aydınları arasında en çok itimad edilen ünlü şair ve yazar olarak belirlenmiştir. Malesef hayatı hakkında çok bilgi bulunmamaktadır. Dünyada 2. öğretmen olarak kabul edilir, fars kökenlidir. Birleşmiş devletler fikrini savunmuştur. Kitabük Musik-i dünya tarihinde yazılmış ilk modern müzik kitabıdır. Dönemin kültürüne etkisi büyüktür.

Avrupa’da rönesans hareketlerinin başlangıcından itibaren antik Yunan düşünürlerin kitapları çevrilmiş, bu filozofların fikirleri aydınlanma sürecinin temelini oluşturmuştur.
Peki; uzun karanlık bir zaman geçiren, bilgi ile arasına büyük zaman dilimleri, kalın duvarlar giren Avrupa, Aristo’yu Eflatun’u kimden öğrenmiştir?
En azından “Aristo’nun bugüne gelmesinde kim başrolü oynamıştır?” sorusunun cevabı Farabi’dir.
Farabi İslamın altın çağında yaşamış gerçek bir aydın, gerçek bir üstattır.
Diğer dehalar gibi pek çok konu ile ilgilenmiştir. Bunların arasında astronmi, mantık ve müziği sayabiliriz. Bilime en büyük katkısı mantık ve felsefe üzerine yaptığı çalışmalarla olmuştur.

 

BritishEnglish sayfalarını ziyaret etmek ve size özel hazırlanan kampanyaları görmek için tıklayınız