İngilizce Eğitimi ve Kelime Öğrenme

Bir dili kullanmak demek, o dilin sahip olduğu sesleri ve o seslerin oluşturduğu kelimeleri, ifade edilmek istenen konuya uygun olarak cümleler oluşturacak şekilde, doğru olarak dizebilmek becerisine sahip olmak demektir.

 

Pen, kalem; pen, kalem; pen, kalem…

 

Yirmi defa tekrarla; tamam öğrendin işte.

 

Ne yazık ki kelime öğrenmek denince yukarıdaki örneği anlıyoruz çoğunlukla. Kelime öğrenmek İngilizce kelimeleri ve o kelimelerin Türkçe karşılığını yazıp ezberlemek demek değildir. Çoğunlukla da yanlış oluyor zaten. Türkçemizde olduğu gibi İngilizcede de kelimelerin kullanım yerlerin göre değişik anlamları olabilir. Türkçe karşılığı kalemtraş olan “sharpener” kelimesini yukarıda bahsi geçen “pen” ile aynı cümlede kullanmanız durumunda büyük bir ihtimalle yanlış bir cümle kurmuş olursunuz.

 

İngilizce kursları size bu konuda ihtiyaç duyduğunuz temel bilgiyi sağlayan kurumlardır. Herhangi bir İngilizce Kursu ile görüşürken, kurumun tarihi, eğitmenleri gibi konuların yanında özgün cümle yapılarını, konuşarak, dinleyerek öğrenmenizi sağlayan kaynakların varlığını da sorgulamanız bu açıdan çok önemlidir.

 

Unutmayınız ortalama binlerce kelimeyle konuşulan, günlük en temel ihtiyaçları karşılamak için yüzlerce kelimeye ihtiyaç duyduğunuz bir dil öğreneceksiniz. Bütün bu kelimeleri, bu gün kullanmaya alışık olduğunuz “özne-tümleç-yüklem” cümle yapısının çok dışında bir yapıyla kullanacaksınız, tüm bunları yaparken Türkçenin o müthiş zenginliği içinde yer alan ekler yerine yepyeni kalıplarla karşılaşacaksınız.

 

Önemini hiç bir zaman göz ardı etmemekle birlikte; sadece sözlük karıştırarak, sadece İngilizce filmler izleyerek ve hatta rüyalarınızda, kabuslarınızda, meditasyon halinde, yarı uyanıkken vb. değişik fantastik modellerle bu dili öğrenebileceğinizi iddia edenlere itibar etmeyiniz. En azından bu modelleri amatörce deneyiniz ki çok yüksek bedeller vererek aldığınız setler, geçmiş yıllarda alınan başka setlerin yanında yerini almasın. Elinizin altında bir İngilizce-Türkçe sözlüğün olması çok faydalı, filmleri İngilizce izlemek ve anlamaya çalışmak güzel bir egzersiz. Alzheimer riskini azaltmaya da yardımcı olduğu bilimsel bir gerçek.

 

Ancak İngilizce eğitimi bir disiplin, program ve sistematik bir çalışma gerektirir. BritishEnglish 1975’den bu yana, bahsi geçen İngilizce eğitimi konusunda uzman bir kurumdur. En büyük referansı, ülkenin dört bir yanında hayatın içinde önemli görevler üstlenen öğrencileridir.