Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) Sonuçları Bugün İçinde Açıklanacak

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın (TUS) sonuçları, bir alanda uzmanlaşmak isteyen doktorlar tarafından merakla beklenmeye devam ediliyor. ÖSYM’nin birçok merkezde gerçekleştirdiği sınavın ardından merakla sorgulanan TUS sonuçları, 11 Eylül Salı günü vatandaşların erişimine açılacak. Peki, TUS sonuçları ne zaman ve saat kaçta açıklanacak?

BritishEnglish yabancı dil okulları olarak Ümraniye, Bakırköy, Kadıköy ve Mecidiyeköy’de bulunan okullarımızda Tıpta Uzmanlık Sınavına katılacak kişiler için YDS ve KPDS sınavlarında çıkan yabancı dil sorularına yönelik etkin ve başarı odaklı eğitim programları hazırlıyoruz. Ayrıca Avrupa dil teşvik ödüllü ücretsiz club programlarımız ile yabancı dil altyapısını kalıcı hale getiriyoruz. Bunların dışında yabancı öğretmenlerinde dahil edildiği eğitim programlarımızda kullandığımız materyaller uluslararası eğitim müfredatlarınca kabul görmüştür.

TUS İÇİN HANGİ YABANCI DİL SINAVLARI GEÇERLİ?

Halen yapılmakta olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Eskiden yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (KPDS) ve Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavından (ÜDS) en az 50,000 puan alan adaylar, Eskiden yapılan TUS mesleki yabancı dil sınav sonuç belgeleri en son 2014 Sonbahar TUS’u için geçerlidir ya da ÖSYM tarafından belirlenen Yabancı Dil Eşdeğerliliğine ilişkin tabloda belirtilen sınavlarla ilgili geçerli belgesi bulunan adaylar (Eşdeğerlilik ile muaf olan adaylar Tercih aşamasında bu belgenin noter onaylı suretini dilekçe ekinde tercih tarihi bitmeden ÖSYM Merkezine ulaştırmaları gerekir.), diğer şartları da taşımak kaydıyla Tıpta Uzmanlık Eğitimi için tercih yapabileceklerdir.

TERCİH VE YERLEŞTİRME SÜRECİ NASIL OLACAK?

TUS sonucuna göre yerleştirme/ek yerleştirme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği ve mesleğini yapmaya yetkili olma şartı aranır.

Adaylar; 2018-TUS 1. Dönem ve 2018-TUS 2. Dönem puanlarını öğrendikten sonra, ilgili sınav dönemi için tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresinden öğreneceklerdir.

Adaylar tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak olan tercih kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar tercih süresi içinde internet aracılığıyla tercihlerini değiştirebileceklerdir. Belirtilen tercih süresi dışında tercihlerde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Her bir uzmanlık dalına hangi puana göre seçme yapılacağı ilgili tablolarda gösterilmiştir. Kontenjan tablolarında yer alan programlara, ilgili Ağırlıklı Mesleki Bilgi Sınavı Puanı 45 veya daha yüksek olanlar arasından seçme yapılacaktır. Yerleştirmede esas alınacak Ağırlıklı Mesleki Bilgi Sınavı Puanı 45’ten düşük olanlar o puan türüyle öğrenci alan programlar için yapılan yerleştirme işlemine dâhîl edilmeyeceklerdir.